خدمات

انجام انواع خدمات نقشه برداری هوایی

تولید مدل سه بعدی از مناطق شهری و روستایی

با کمک مدل‌های سه بعدی واقعی شهرها مدیریت و پیاده سازی زیرساخت‌های شهری تسهیل می‌شود. داده های سه بعدی به کاربر خود این امکان را می‌دهند که نقشه‌های بزرگ مقیاس از مناطق شهری، شهرک‌ها و روستاها را با جزئیات زیاد تهیه کند؛ این امر با این روش در کمترین زمان و کیفیت بالا انجام می‌شود. همچنین به شهرداری‌ها کمک می‌کند تا بتوانند فرایند پیشرفت شهرها و شهرک‌ها رابررسی و میزان تخلفات ساخت و سازها را تعیین نمایند.

نقشه ثبتی و کاداستری

نقشه برداری هوایی با پهپاد به ویژه برای شهرها و روستاهای کوچک تا متوسط که نقشه برداری هوایی با هواپیمای با سرنشین یا روش‌های زمینی توجیه اقتصادی ندارد، بسیار با اهمیت است؛ زیرا این روش در هزینه و زمان  به طور چشمگیری صرفه جویی  می‌کند.

نقشه‌برداری معادن

صعب‌العبور بودن و دشوار بودن دسترسی به برخی از مناطق معادن باعث شده است تا توجه نقشه‌برداران معادن به سوی تصویربرداری هوایی جلب شود. این روش بویژه برای معادنی که دارای ترانشه‌های وسیع می‌باشند بسیار مؤثر است و می‌توان با برداشت منطقه محاسبه احجام عملیات خاکی، تهیه نقشه ها و دپوهارا با بالاترین دقت و صرف کمترین زمان انجام داد. علاوه بر این می‌توان برای امور مربوط به اکتشافات معادن، موارد زمین شناسی و شناسایی مواد قرضه و … از طریق ارتوفتوهای با کیفیت عمل کرد.

محاسبه حجم در نقشه‌برداری هوایی

با استخراج مدل‌های سه بعدی از نقشه‌برداری هوایی با پهپاد، قادر به محاسبه معیار دقیق‌تری برای حجم عملیات خاک‌برداری، دپومتری و تهیه مقاطع عرضی می‌باشیم.

تولید نقشه توپوگرافی

برداشت دقیق جزئیات در نقاط شکست، ترانشه‌ها و سایر عوارض خاص توپوگرافی و تولید منحنی‌های تراز با کیفیت.

خطوط انتقال نیرو و کریدورها

یکی از کاربردهای مهم نقشه‌برداری هوایی با پهپاد، فراهم نمودن نقشه کریدورها و مناطق با عرض چند ده متر یا چند صد متر و به طول چند کیلومتر می‌باشد؛ مانند خطوط انتقال نیرو، خطوط راه آهن، خطوط ساحلی و … . این پرنده ها با قابلیت حرکت در مسیر از پیش تعیین شده، تصویربرداری را انجام می‌دهند. می‌توان از این سامانه جهت تهیه نقشه‌های مطالعاتی و اجرایی برای ایجاد مسیرهای حمل و نقل استفاده کرد؛ به علاوه تصویربرداری هوایی امکان تهیه مدل رقومی ارتفاعی زمین را در کمترین زمان ممکن می‌دهد.

باستان شناسی، مرمت بناها و محوطه‌های تاریخی

پهپاد فتوگرامتری می‌تواند از طریق ارائه تصاویر هوایی با کیفیت و دقیق به باستان شناسان کمک کند؛ این تصاویر در شناسایی دیوارهای مدفون شده، تخمین سریع محل کاوش، تولید ارتوفتو از آثار در ارتفاع بالا و مستند نگاری نگارش کاربرد دارند. همچنین می‌توان از آنها در تولید نقشه‌های دوره‌ای سایت‌های تاریخی با صرفه جویی در زمان و سرعت بالا بهره برد. علاوه بر این مرمت‌گران قادرند تا با استفاده از این سیستم جهت حفظ، نگهداری و مرمت بناهای تاریخی استفاده کنند.

کشاورزی

امروزه پهپادهای دارای سنسورهای چندطیفی به دلیل سرعت دسترسی به تصاویر مختلف با طیف‌های نوری متفاوت، رزولوشن بالا و به روز مورد توجه قرار گرفته اند. از جمله کمک‌های شایانی که این پهپادها در زمینه کشاورزی ارائه می‌دهند میتوان به شناسایی نقاط آفت زده و علف‌های هرز و کمبود مواد مغذی اشاره کرد؛ علاوه بر این ها بوسیله این تصاویر می توان محاسباتی از قبیلNDVI، سطح زیرکشت محصول، درصد نیتروژن گیاه، جذب آب و خشکی محصول و هچنین تعداد گیاه انجام داد.

حافظت از منابع طبیعی

یکی دیگر از کاربردهای مهم نقشه برداری با پهپاد، حفاظت از منابع طبیعی می‌باشد. از آنجایی که در این مناطق امکان بررسی‌های زمینی وجود ندارد، محیط بانان و محافظان منابع طبیعی می‌توانند با استفاده از نقشه برداری هوایی بازرسی‌های لازم را با سرعت بیشتر و هزینه کمتر انجام دهند. این سیستم محیط بانان را قادر می‌سازد تا تغییرات ساخت و ساز در یک منطقه را بسنجند و میزان تخلفات را اندازه‌گیری کنند.